Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie - skontaktuj się z nami, pomożemy!

Zalecenie dla pacjentów po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego

Zastąpienie niesprawnych elementów stawu biodrowego sztucznymi implantami jest dla wielu pacjentów jedyną szansą na pozbycie się uciążliwego bólu i powrót do sprawności. Jednak, aby w pełni odzyskać formę konieczna jest właściwa rehabilitacja.

Pacjenci po zabiegu alloplastyki stawu biodrowego muszą pokonać jeszcze długą drogę do odzyskania pełnej sprawności. Po operacji trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i nie dopuścić do nadmiernego obciążenia wymienionego stawu. Warto, aby w trakcie dochodzenia do formy pacjentowi towarzyszył wykfalifikowany fizjoterapeuta, który nauczy chorego jak bezpiecznie wrócić do codziennej aktywności, udzieli praktycznych wskazówek dotyczących pozycji w czasie odpoczynku, higieny, ubierania się czy podróży samochodem.

Jak bezpiecznie odpoczywać

Początkowo wypoczynek ogranicza się do leżenia na plecach z lekko odwiedzionymi udami i klinem zabezpieczającym przed skrzyżowaniem nóg podczas snu. Noga operowana powinna być lekko zgięta w stawie biodrowym, nie może leżeć skręcona, najlepiej jeśli palce stopy skierowane są do sufitu. Pacjent może spać na operowanej stronie, jeżeli jest to dla niego bezbolesne. Na boku po stronie nieoperowanej można zazwyczaj spać dopiero po upływie ok. 3 miesięcy od operacji. Zalecane jest wówczas umieszczenie między nogami dużej poduszki, która będzie zabezpieczać przed nadmiernym przywiedzeniem nogi operowanej.

Wstawanie, siadanie i chodzenie na nowo

Konieczna jest także nauka wstawania i siadania W pierwszych dobach po operacji podczas wstawania należy przede wszystkim unikać gwałtownych skrętów tułowia, głębokiego schylania się i obrotów. Aby wstać z łóżka należy oprzeć się na łokciach a następnie na wyprostowanych rękach unieść tułów przechodząc z leżenia do siadu. Następnie opuszczamy nogi z łóżka na podłogę. Aby wykonać to w bezpieczny dla stawu sposób należy włożyć między uda poduszkę albo ręcznik, który należy ścisnąć nogami do siebie i powoli zsunąć je na podłogę. Jednocześnie trzeba przesuwać ręce i pośladki w drugą stronę. Łatwiej i bezpieczniej jest spuszczać nogi tak, aby noga operowana schodziła jako pierwsza. Należy pamiętać, aby wstając nie obciążać nogi operowanej.
Pacjent musi także pamiętać o właściwym ułożeniu ciała w pozycji siedzącej. Należy zwrócić uwagę, aby siedząc pomiędzy udem a tułowiem zachowany był minimum kąt prosty a udo były podparte.

Toaleta i ubieranie się

Po operacji zmiany należy wprowadzić również w czynnościach codziennych. Toaletę powinno się wyposażyć w podwyższoną deskę sedesową, która pozwoli bezpiecznie usiąść. Osobom starszym, o mniejszej sprawności fizycznej, pomoże zapewne także zamontowanie pod prysznicem i przy toalecie dodatkowych uchwytów i poręczy. W pierwszym okresie po operacji nie wskazane są kąpiele w wannie. Zdecydowanie bezpieczniejsza jest kąpiel pod prysznicem. Warto na podłodze w łazience oraz pod prysznicem umieścić matę antypoślizgową.
Ubieranie dolnych części garderoby należy rozpoczynać od nogi operowanej, unikając nadmiernego zgięcia kończyny. Warto zaopatrzyć się w wygodne buty, wsuwane, bez sznurowadeł. Przydatne są również przedmioty takie jak łyżki do butów, chwytaki i pomocniki do ubierania odzieży. Można je bez problemu kupić w sklepach medycznych.

Jazda samochodem

Przez pierwsze 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz prowadzenia samochodu. Będąc pasażerem ustawienie fotela winno zapewnić nam jak najwięcej przestrzeni, oparcie należy mocno odchylić do tyłu. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy wchodzeniu i wychodzeniu z pojazdu. Aby wsiąść do auta należy stanąć tyłem do drzwi i powoli opuścić ciało na brzeg siedzenia. Następnie powoli wsuwamy się głębiej w kierunku siedzenia kierowcy. Pamiętajmy, aby nogę operowaną trzymać cały czas wyprostowaną. Obracamy się ostrożnie, wsuwając nogę operowaną do samochodu. Podczas podróży noga operowana powinna być wyprostowana.

Prace domowe

Przez 12 tygodni po operacji biodra należy unikać ciężkich prac domowych. Chory powinien ograniczyć noszenie ciężkich przedmiotów. Większość prac domowych takich jak prasowanie czy mycie naczyń należy wykonywać w pozycji siedzącej, aby odciążyć staw biodrowy. W celu podniesienia czegoś z podłogi należy stanąć stabilnie na zdrowej kończynie, a podczas schylania się cały czas utrzymywać operowany staw biodrowy w wyproście.

Sport

Endoproteza z zasady ma umożliwić powrót do normalnego życia, także do uprawiania sportu. Istnieją jednak różne zagrożenia związane z określonymi aktywnościami fizycznymi. Niektóre z nich mogą spowodować z czasem zużycie protezy lub wcześniejsze obluzowanie implantu. Pacjentom z endoprotezą zaleca się zatem aktywności o umiarkowanym natężeniu. Pacjenci z powodzeniem mogą uprawiać nordic walking, zalecane są także zajęcia na basenie. Pacjent może wybrać się na basen już ok. dwa miesiące po zabiegu. Po 12 tygodniach po operacji można rozpocząć stopniowe uprawianie dyscyplin bardziej obciążających staw biodrowy, takich jak np. tenis.