Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie - skontaktuj się z nami, pomożemy!

Ból czy choroba ograniczają nas i skutecznie utrudniają życie. Nie jesteśmy jednak wobec nich bezradni. Z pomocą przychodzi nam rehabilitacja. Odpowiednio dobrane zabiegi mogą nie tylko złagodzić dolegliwości, ale także pomóc w pełnym powrocie do zdrowia.

Słowo „rehabilitacja” pochodzi z języka łacińskiego. Powstało ze złączenia słowa „habilitalis” oznaczającego zręczność i sprawność, z przedrostkiem „re”, określającym przywrócenie, zwrotność. Pojęcie „rehabilitacja” oznacza zatem dosłownie przywracanie utraconej sprawności. Prof. Wiktor Dega, propagator polskiej rehabilitacji określił ją jako „proces medyczno-społeczny, który dąży do zapewnienia osobom niepełnosprawnym godziwego życia w poczuciu pożyteczności społecznej, bezpieczeństwa oraz zadowolenia”. Zgodnie z tą definicją rehabilitacja nie jest więc jedynie drogą do odzyskania sprawności ruchowej w aspekcie medycznym, lecz także wieloaspektowym działaniem mającym na celu powrót pacjenta do wcześniej pełnionych funkcji w społeczeństwie, rodzinie czy życiu zawodowym. Aby było to możliwe konieczna jest wielopłaszczyznowa praca z pacjentem. Często punktem wyjścia do podjęcia tej pracy jest fizjoterapia. Zabiegi wybierane przez fizjoterapeutów zawsze są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W pracy terapeuta wykorzystuje ruch oraz inne naturalne lub wytwarzane w wysokiej klasy urządzeniach medycznych bodźce fizyczne.

Kinezyterapia, fizykoterapia czy może masaż?

Pacjentom ze schorzeniami narządu ruchu, cierpiącym na bóle kręgosłupa, niektóre choroby układu oddechowego oraz choroby reumatoidalne pomoc niesie kinezyterapia. Jest ona często polecana także osobom po udarze mózgu, po zawale serca oraz po zabiegach operacyjnych jamy brzusznej. Terapeuta w pracy z pacjentem wykorzystuje ruch jako środek leczniczy. Zabiegi mogą oddziaływać miejscowo lub ogólnie. Kinezyterapia miejscowa skupia się na chorym narządzie ruchu a jej celem jest przywrócenie utraconych funkcji lub wytworzenie mechanizmów kompensacyjnych. Kinezyterapia ogólna to ćwiczenia tych części ciała, które nie są objęte chorobą. Fizjoterapeuta pracuje nad zwiększeniem siły mięśniowej, wydolności fizycznej i sprawności ruchowej całego organizmu.
Kinezyterapia przynosi wiele korzyści zwiększając przede wszystkim siłę mięśniową, poprawiając zakres ruchu oraz czucie głębokie. Poprawia elastyczność oraz napięcie tkanek miękkich, zmniejsza podwyższone napięcie mięśni i podwyższa poziom endorfin. Poza tym leczenie ruchem poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, nasila procesy przemiany materii i łagodzi dolegliwości bólowe
W walce z bólem pomocna jest także fizykoterapia, która oddziałuje na organizm różnymi bodźcami fizycznymi. Metody fizykoterapeutyczne są bardzo zróżnicowane, od elektroterapii, poprzez promieniowanie laserowe, pole magnetyczne aż po ultradźwięki. Wszystko po to, aby usunąć objawy choroby oraz hamować jej postęp. Zabiegi mają przyczynić się do zmniejszenia obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. Stymulują także procesy gojenia. Fizykoterapia wspomaga również pracę narządów wewnętrznych i bywa popularną metodą leczenia urazów.

W rehabilitacji stosuje się także coraz bardziej popularne masaże lecznicze. Jest to forma terapii wykorzystująca ucisk mechaniczny wywierany najczęściej rękami terapeuty, ale też przez urządzenia wibracyjne, strumień wodny lub wirującą wodę. Zadaniem tego typu terapii jest pobudzenie przemiany materii i krążenia, poprawa funkcjonowania mięśni oraz stawów. Masaże pomagają również w łagodzeniu stresu i wpływają korzystnie na naszą psychikę.

Rodzaj pomocy zależny od choroby

Fizjoterapeuci niosą pomoc pacjentom cierpiącym na bardzo różne choroby. Ze względu na schorzenia, którymi zajmuje się terapeuta możemy wyróżnić m.in. rehabilitację ogólnoustrojową, ortopedyczną oraz neurologiczną. Rehabilitacja ogólnoustrojowa skupia się na kompleksowym wspieraniu procesu przywracania, poprawy i zachowania zdrowia. Ten rodzaj rehabilitacji polega na kompleksowej rehabilitacji wielonarządowej i adresowany jest głównie do osób po urazach, zabiegach operacyjnych oraz w zaostrzeniu przebiegu chorób przewlekłych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów czy zespoły bólowe kręgosłupa, w chorobach onkologicznych czy pulmonologicznych. Rehabilitacja ortopedyczna koncentruje się głównie na chorobach i urazach narządu ruchu. Jej zadaniem jest przywrócenie utraconej sprawności wskutek chorób, urazów, zmian wrodzonych i nabytych układu kostno-stawowego i mięśniowego. Pacjentami cierpiącymi na choroby neurologiczne pomoc niesie rehabilitacja neurologiczna. Jest ona ukierunkowana na poprawę stanu zdrowia osób dotkniętych udarem, urazem czaszkowo-mózgowym i innymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Celem jest przywrócenie pacjentowi funkcji ruchowych, które zostały utracone w wyniku choroby, a gdy nie jest to możliwe, celem staje się utrzymanie optymalnej sprawności oraz przystosowanie pacjenta do życia z niepełnosprawnością.

Rehabilitacja w domu czyli komfort i oszczędność czasu

Istnieje wiele form prowadzenia rehabilitacji, od tej szpitalnej, poprzez ambulatoryjną, sanatoryjną aż do rehabilitacji w domu. Zabiegi wykonywane w domu nie różnią się jakością w stosunku do tych wykonywanych w gabinecie terapeuty, są za to prowadzone w otoczeniu bezpiecznym i przyjaznym dla pacjenta, co niewątpliwe sprzyja procesowi powrotu do zdrowia. Rehabilitacja domowa ma jednak o wiele więcej zalet. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób starszych oraz pacjentów, którzy z powodu choroby mają problem z dotarciem do gabinetu fizjoterapeuty. Praca z terapeutą w domu to także duża oszczędność czasu, nie musimy tracić go na dojazd do placówki medycznej i powrotu z niej. Dlatego ta forma terapii to świetna alternatywa dla osób zapracowanych.