Rwa kulszowa ( potocznie określana jako „korzonki” ) to z medycznego punku widzenia podrażnienie korzeni nerwowych. Dopada ona w najmniej odpowiednich sytuacjach i jest odczuwana jako piekący, kłujący ból. Korzenie nerwowe wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden, najdłuższy nerw ludzkiego organizmu, który biegnie wzdłuż nogi. Dlatego często odczuwamy ból w okolicy pośladków, ud, łydek i stopy mimo że ma on swoje źródło w kręgosłupie. Rwa kulszowa najbardziej nasila się podczas obniżenia aktywności fizycznej i podczas snu. Najczęściej odczuwalny jest ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Rwa kulszowa może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą przyczyną bólu jest przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, która powoduje jego przesunięcie. Tak przesunięty krąg uciska korzenie nerwowe przy ich wyjściu z kręgosłupa powodując ostry ból pleców. ”Korzonki” są też często spowodowane przez wypadnięty krąg lub przez zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Do najczęstszych przyczyn powodujących takie zmiany w kręgosłupie należą : długotrwała i ciężka praca fizyczna obciążająca głownie plecy, nadwaga, siedzący tryb życia, permanentne przebywanie w jednej pozycji połączone z brakiem aktywności fizycznej i częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Takie czynniki powodują stopniowe zmiany i uszkodzenia w kręgosłupie min.: mikrourazy kręgosłupa i struktur przykręgosłupowych. Zmiany takie powodują powstawanie przepuklin krążków międzykręgowych, podwichnięć kręgów, zwyrodnieniowej stenozy (zwężenia) w obrębie kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych. Takie urazy często początkowo nie dają o sobie znać, dopiero po dłuższym czasie odczujemy tzw. „korzonki”.

Objawów rwy kulszowej nie można ignorować ponieważ może być ona objawem wielu innych poważniejszych chorób takich jak: cukrzyca oraz zmiany nowotworowe.

Na podstawie objawów można w prosty sposób wstępnie określić miejsce ucisku na nerw:
-zespół L4 – ból przebiega przez pośladek, po zewnętrznej części uda i z przodu łydki
– zespół L5- ból biegnie od okolicy krzyżowej kręgosłupa do uda i pięty po tylnej stronie nogi, często występuje również niedowład palucha, trudności z chodzeniem na piętach, a także osłabienie czucia na grzbiecie stopy i palucha
-zespół S1- ból biegnie wzdłuż tylnej części uda i przedniej części łydki, chory ma trudności z chodzeniem na palcach i osłabione czucie na brzegach stopy

Objawy zapalenia korzonków nerwowych często są bardzo uciążliwe i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Czasami ból jest tak silny, że pacjent nie może nawet podnieść się łózka. W takim przypadku należy przyjąć najbardziej komfortową dla siebie pozycje, wspomagać się lekami przeciwbólowymi. Są to jednak rozwiązania tymczasowe i ból prędzej czy później powróci w większym nasileniu. Korzystne w początkowym stadium choroby oraz w jej bardziej zaawansowanym stadium jest zastosowanie rehabilitacji np. terapii metodą McKenziego oraz masaży np. W przydatku, gdy bol uniemożliwia samodzielne dotarcie chorego do przychodni rehabilitacyjnej, dogodnym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa. Po ustaniu objawów konieczne jest kontynuowanie rehabilitacji, aby bole związane z rwą kulszową nie powracały. Wiele jednostek rehabilitacyjnych oferuje korzystne pakiety rehabilitacyjne.

Dla osób zapracowanych, nie mających czasu na codzienne wizyty w przychodni zalecana jest rehabilitacja w domu. Podczas jej trwania nie trzeba martwić się o dojazdy ani o stanie w długich kolejkach do zapisów.