Project Description

dobra-forma-po-ciazyRehabilitacja po porodzie pozwoli w skuteczny i bezpieczny sposób wrócić do formy. Ciąża wpływa na cały organizm przyszłej mamy: zmienia punkt ciężkości ciała, zwiększa napięcie mięśni grzbietu, rozciąga mięśnie brzucha, rozluźnieniu natomiast ulegają wszystkie więzadła i torebki stawowe. Po porodzie organizm stopniowo wraca do stanu z okresu przed ciążą. Jednak zanim nastąpi powrót do formy kobiety często cierpią na dolegliwości bólowe – szczególnie w dolnych partiach kręgosłupa.  Dla młodych mam ważny jest również powrót do poprzedniej masy ciała oraz figury – tu również wskazana jest praca z fizjoterapeutą, który zaplanuje bezpieczny i skuteczny trening.

Rehabilitacja po porodzie:

  • Wzmacnia osłabione mięśnie i aparat więzadłowo-stawowy
  • Łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa
  • Usprawnia działanie mięśni brzucha, niweluje rozejście mięśnia prostego brzucha
  • Wzmacnia mięśnie dna miednicy
  • Przyspiesza przemianę materii
  • Ułatwia powrót do kondycji

Częstym problemem, z którym mogą spotkać się młode mamy jest tzw. rozejście się kresy białej, czyli tkanki łącznej znajdującej się między mięśniami prostymi brzucha.  W konsekwencji brzuch przybiera kształt stożka, który może powiększać się po posiłku. W takiej sytuacji niezmiernie ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą, ponieważ większość standardowych ćwiczeń, które najczęściej wykonują młode mamy, czyli klasyczne „brzuszki”  są ćwiczeniami, których należy unikać – mogą one bowiem pogłębić problem.  Fizjoterapeuta dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń  wzmacniających mięśnie oraz przedstawi wskazówki profilaktyczne.

W przypadku ciecia cesarskiego fizjoterapeutka przeprowadzi rehabilitację blizny.

Zaletą proponowanej przez nas rehabilitacji po porodzie jest możliwość ćwiczeń z maluszkiem. Fizjoterapeutka podpowie również jak prawidłowo nosić  i przewijać dziecko, zaproponuje prawidłową pozycję do karmienia maluszka. Zasugeruje również na co zwrócić uwagę podczas jego pielęgnacji, aby dbać o zdrowy kręgosłup rodzica i wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka.