Project Description
Cesarskie cięcie jest zabiegiem, po którym warto rozważyć poddanie się rehabilitacji. W trakcie zabiegu zostają przecięte wszystkie powłoki brzuszne, które zapewniają przesuwanie i ślizganie się tkanek względem siebie. Poniższe informacje dotyczą rehabilitacji blizny po cesarskim cięciu, ale tego typu rehabilitację stosuje się przy mobilizacji wszystkich blizna pooperacyjnych w obrębie jamy brzusznej.
Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu ma na celu przywrócenie elastyczności i ruchomości tkanek oraz ma zapobiegać zrośnięciu blizny z tkankami podskórnymi. Zmniejsza dyskomfort związany z uczuciem ciągnięcia i bólem ora poprawia wygląd samej blizny.
Okres gojenia tkanek po operacji wynosi ok. 4-6 tygodni. To jak będzie przebiegał proces gojenia i czy mogą pojawić się problemy związane z blizną zależy od bardzo wielu czynników. Jeśli jednak odczuwasz, któryś z poniższych objawów warto skonsultować się z fizjoterapeutą:
- dyskomfort w miejscu cięcia
- pojawia się ból w okolicach blizny
- przeczulica (nadmierna wrażliwość tkanek wokół blizny)
- zaburzenia czucia (brak czucia lub zmniejszenie czucia w okolicach blizny)
- ból przeniesiony (może pojawić się po około 2 latach od zabiegu i być zlokalizowany zarówno w okolicach brzucha jak i różnych odcinkach kręgosłupa, np. w odcinku lędźwiowo – krzyżowym, piersiowym lub szyjnym).
- bolesne miesiączki
- głębokie zrosty (utrudniają ruchomość narządów wewnętrznych, powodując ich ból a z czasem powodować choroby organiczne).
Bliznę po cesarskim cięciu warto skonsultować z fizjoterapeutą również w przypadku, kiedy nie odczuwasz żadnych z powyższych dolegliwości, ale planujesz kolejną ciążę.
Pracę nad blizną najlepiej rozpocząć po okresie wygojenia się tkanek czyli około 4-6 tygodni od zabiegu. Wskazane jest rozpoczęcie terapii w okresie do 2 lat od operacji.
Praca nad blizną jest tylko jednym z elementów rehabilitacji po cesarskim cięciu. Dodatkowo wykonuje się między innymi:
- ćwiczenia oddechowe torem piersiowym
- ćwiczenia przeciwzakrzepowe
- nauka prawidłowego odkasływania
- nauka zmiany pozycji – bez napinania mięśni brzucha
- ćwiczenia ogólnousprawniające.